Kilka słów o nowym queście w województwie podkarpackim …

Quest „Smakiem lokalnego dziedzictwa: domowych wiktuałów, tradycyjnych sadów i dawnego rzemiosła”to pierwsza (wierzymy, że nie ostatnia) gra terenowa Fundacji „Tradycyjna Zagroda”. Powstała ona w ramach projektu „Międzypokoleniowa współpraca na rzecz utworzenia ekoedukacyjnej ścieżki z elementami gry terenowej (questingu) w gminie Jawornik Polski”.

Kto jest autorem questu? 
Autorami tej gry terenowej są seniorzy oraz młodzież z Manasterza i jego okolic, uczestnicy wyżej wymienionego projektu. Zaangażowanie i współpraca tej międzypokoleniowej grupy pozwoliła na utworzenie gry terenowej okraszonej historiami odwiedzanych miejsc.

Kto jest opiekunem questu?
Opiekunem questu jest Fundacja „Tradycyjna Zagroda” z siedzibą w Manasterzu.

Jaka jest tematyka questu?
Dziedzictwo kulturowe, które można doświadczyć, poczuć i skosztować.

Gdzie to jest?

Wieś Manasterz jest położona w północno-środkowej części Pogórza Dynowskiego, ok. 20 km na południe od Łańcuta i Przeworska.
Główna część wsi jest usadowiona w dolinie rzeki Mleczki, a przysiółki wsi rozciągają się na okoliczne, malownicze pagórki (zwane „Działami”) oraz dolinki licznych dopływów Mleczki.  Wieś przylega do Rezerwatu przyrody „Husówka” – największego w Polsce siedliska, dziko występującej i chronionej Kłokoczki południowej (Staphylea pinnata L.). 
Uwaga: w województwie podkarpackim są dwie miejscowości o nazwie „Manasterz”, w tym przypadku ta właściwa znajduje się w powiecie przeworski, w gminie Jawornik Polski.

 

Jaki to jest rodzaj questu?

Naturalny (wiejsko-sielski), samochodowy. Rowerowy – tylko dla wytrwałych cyklistów.

 

Jaki jest czas przebycia (przejazdu) questu?

Samochodem: zwykle: 2-3 godziny. Dla osób zachwycających się pięknem przyrody i dla lubiących pogawędzić z gospodarzami odwiedzanych miejsc – odpowiednio dłużej. Dla cyklistów – również odpowiednio dłużej.
Uwaga: Opiekun questu odradza udział w grze terenowej w okresie zimowym, ze względu na mogące wystąpić trudności z dojazdem do niektórych miejsc.

Co trzeba zabrać?

Koniecznie: auto lub inny środek transportu, długopis i questową broszurkę. Warto również zabrać: portfel z gotówką, aby móc zakupić zdrowe i pyszne jedzenie wytworzone w odwiedzanych gospodarstwach rolnych lub w małych, rodzinnych przetwórniach.

Gdzie pobrać questową broszurkę?

Broszurka w wersji elektronicznej (plik .pdf) do samodzielnego wydrukowania zostanie udostępniona dzień przed oficjalnym otwarciem gry terenowej.

Wydaną publikację (wersję tradycyjną) można zamówić pisząc na maila Opiekuna questu: kontakt. Zamawiający ponosi koszty przesyłki pocztowej.

Gdzie jest początek questu i jak trafić na start? 

Manasterz 203, gmina Jawornik Polski, powiat przeworski.

 

Kiedy odbędzie się oficjalne otwarcie tej gry terenowej? 

28 kwietnia 2018 r. , o godz. 12:00 w miejscu startu.

 

Czy ktoś pomagał w utworzeniu questu?

Owszem, zawsze warto korzystać z pomocy osób, które najlepiej znają się na danym zagadnieniu. Serdeczne podziękowania za profesjonalne wsparcie przy tworzeniu questu składamy Fundacji Questingu.
Andrzej Łopata – Prezes Fundacji „Tradycyjna Zagroda”
Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!