Konkurs
Zagłosuj w naszym konkursie i zdobądź jeden z 10 bezpłatnych questów dla wybranej miejscowości.
Nie wiesz, na który quest zagłosować? Zobacz opisy tras na dole strony!
Lista zgłoszonych Questów
1. Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”
Lokalizacja: Ciepielów (woj. Mazowieckie, pow. Lipski)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Główny bohater to Jan Sońta pseudonim „Ośka”. Przybliżenie sylwetki Jana Sońty, człowieka działającego na ziemi ciepielowskiej, wyróżniającego się patriotyzmem, zaangażowaniem i charyzmą oraz o represjach, które spotkały go po wojnie (spacer w centrum Ciepielowa, ok. 2 km). Miejsca, które spotkamy podczas przejścia questu:
- Kapliczka Nawiedzenia Matki Bożej Fatimskiej,
- Skwerek Europejski,
- Tablica dot. „Ośki”,
- Stara Kuźnia,
- Pomnik „Ośki”.
2. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROTWŚ)
Lokalizacja: Kielce (woj. Świętokrzyskie)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Quest będzie wręczany zainteresowanym turystom odwiedzającym biuro RCIT zlokalizowane w ścisłym centrum Kielc (ul. Sienkiewicza – Plac Artystów), skąd blisko do największych atrakcji turystycznych miasta. Bohaterem będzie Dzik Kiełek, który ma swój pomnik na Placu Artystów (związany z legendą o powstaniu Kielc). Poprowadzi on turystów do największych atrakcji na starówce, m.in. Pałacu Biskupów Krakowskich, katedry, ulicy Zamkowej z Pałacykiem Zielińskiego, Muzeum Hammonda, Domu Praczki, parku miejskiego, ulicy Sienkiewicza, rynku, Muzeum Zabawek i Zabawy i in. Dzięki temu turyści zapoznają się z trudną historią urbanistyczną miasta należącego dawniej do biskupów krakowskich. Poznają Wzgórze Zamkowe i dowiedzą się, dlaczego właśnie ono jest najciekawszym historycznym miejscem w mieście a nie rynek, jak to często bywa w miastach. Poznają mniejsze muzea Kielc oraz kielecką przyrodę w rozległym parku podzameckim, w którym znajdą osobliwości przyrodnicze oraz wiele pomników związanych ze słynnymi osobami w dziejach Kielc, których historia ubogaci cały quest.
3. Gmina Miasta Puck, Referat Promocji, Kultury i Sportu
Lokalizacja: Puck (woj. Pomorskie)
Kategoria: Historyczny, Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Puck historyczny – szlakiem puckich ławeczek. Koncepcja questu zakłada zwiedzanie miasta szlakiem puckich ławeczek okolicznościowych, które opowiadają historię miasta: od ławeczki herbowej, nawiązującej do herbu Miasta, poprzez ławeczkę kaperską (kaprowie w służbie króla Zygmunta Augusta w XIV w.), ławeczkę zaślubinową (Zaślubiny Polski z Morzem 1920 r.), ławeczkę jubileuszową upamiętniającą 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem, ławeczkę gen.Mariusza Zaruskiego (starosta pucki w latach 1926-1927, twórca nowoczesnej marynistyki) oraz ławeczkę Fala, która swoim kształtem nawiązuje do fal Zatoki Puckiej uderzających w nabrzeżę puckich plaż. Trasa obejmuje historyczne miejsca, takie jak Stary Rynek z neogotyckim ratuszem miejskim wybudowanym w 1865 roku, port rybacki ze słupkiem upamiętniającym Zaślubiny Polski z Morzem, nowowybudowaną marinę oraz molo spacerowe z widokiem na Półwysep Helski.
4. Fundacja Promocji Historii Ziemi Sandomierskiej
Lokalizacja: Kopiec (woj. Świętokrzyskie, pow. Opatów, gm. Iwaniska)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Quest miałby na celu zobrazowanie życia ludzi w epoce kamienia (5500 lat wstecz, kiedy narzędzia były wykonane z kamienia, kości, poroża i drewna), jak również uświadomić o istotnych znaleziskach archeologicznych naszego regionu (np. waza z Bronocic i przedstawienie pojazdu kołowego). Odbywałby się na terenie osady neolitycznej w Kopcu. Przechodząc przez osadę po poszczególnych obiektach uczestnik poznawałby między innymi: łowcę-rybaka (tu zapoznaje się ze sposobami polowania i połowu ryb), chałupę kuchenną (co jedli i jak przygotowywali posiłki), krzemieniarza–rogownika (sposoby i rodzaje wykonywanych narzędzi) tkaczkę (neolityczne sposoby tkania i wyrabiania ubrań), szamana (wierzenia i obrzędy) garncarza (tworzenie z gliny bez użycia koła garncarskiego). W chałupie rady osady zapoznałby się z funkcjonowaniem społeczności tej kultury, a przy osi czasu (początek zwiedzania obiektu) uczyłby się, w jakich ramach czasowych znajduje się rekonstrukcja. Poznałby również zwierzęta, które towarzyszyły ówczesnym hodowcom (na terenie obiektu znajdują się żywe zwierzęta). Dzięki questowi, po przekroczeniu bramy uczestnik mógłby poczuć się jakby przeniósł się w czasie o 5500 lat.
5. Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec”
Lokalizacja: Mielec (woj. Podkarpackie, pow. Mielecki)
Kategoria: Przyrodniczy
Sposób przemieszczania: Rowerowy
Orientacyjny czas: Długi ( > 90 minut)
„Przygoda z przyrodą”.
Przeżyj niezwykłą przygodę z przyrodą w otoczeniu majestatycznych i urokliwych lasów Puszczy Sandomierskiej.
Dotknij: historii przyrody, ukrytej w ciekawych miejscach.
Zobacz: piękno przyrody Nadleśnictwa Mielec.
Odkryj: tajemnice historii związane z punktami turystycznymi.
Rozwiąż: zagadki ukryte na trasie questu.
Na trasie questu odwiedzisz następujące miejsca:
- Kapliczka św. Huberta w Czajkowej zbudowana w roku 1925 r.
- Budka Pateracka (pozostałość po okresie przedwojennym jak i po II wojnie światowej w postaci kolejki leśnej transportującej drewno do okolicznych tartaków).
- Torfowisko w leśnictwie Cyranka (miejsce wyjątkowej urody o każdej porze roku i wartości pod względem przyrodniczym).
- Pomnik przyrody Dąb „Kowal” w leśnictwie Mościska (wiek 150 lat).
- Pomnik przyrody Dąb szypułkowy w leśnictwie Czajkowa (wiek 300 lat).
- Czarny Most nad Rzeką Smarkata (teren ten jest bardzo bogaty w rzadką faunę i florę).
- Zbiornik retencyjny „Zajączek” w leśnictwie Ostrowy (urokliwy zakątek, który spełnia funkcję: retencyjną, przeciwpożarową i przyrodniczą).
- Rezerwat przyrody „Pateraki” w leśnictwie Pateraki (Fitocenozy grądu subkontynentalnego o wysokim stopniu wewnętrznego zróżnicowania).
- Wielka sosna w Nadleśnictwie Mielec (jej obwód wynosi 368 cm).
- Wydmy polodowcowe w leśnictwie Cyranka (pamiątki ostatniego zlodowacenia w postaci pasm piaszczystych wydm i zaniżeń terenu między nimi).
Współpraca merytoryczna: Nadleśnictwo Mielec, Jednostka Strzelecka 2093 w Mielcu.
6. Gminna Biblioteka Publiczna w Hyżnem
Lokalizacja: Hyżne (woj. Podkarpackie, pow. Rzeszowski)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Pomysł tematu questu to związki gen. Władysława Sikorskiego z Hyżnem. Generał, premier, Wódz Naczelny będzie bohaterem questu a na trasie wskazane będą m.in. miejsca związane z jego młodzieńczym okresem spędzonym w Hyżnem. Atrakcje, które warto pokazać na trasie: Szkoła Podstawowa im. gen. Wł. Sikorskiego, mural generała, dwór Jędrzejowiczów z tablicą poświęconą Sikorskiemu, ochronka sióstr zakonnych, budynek starej szkoły, do której uczęszczał młody Sikorski a jego ojciec uczył, budynek zgromadzenia sióstr (tu prawdopodobnie stał dom Sikorskich), zabytkowy budynek GOK – dawny Urząd Gminy, kościół w Hyżnem wraz zabytkowym zespołem – ojciec generała był tu organistą, rodzice zawarli związek małżeński, kaplica grobowa Jędrzejowiczów (oni wzięli pod opiekę Sikorskiego po śmierci ojca a matka pracowała u nich na dworze) z grobem Edwarda Jędrzejowicza, kapliczki przydrożne, pomnik Grunwaldu, skwer Sikorskiego.
7. Urząd Miasta i Gminy Szydłów
Lokalizacja: Szydłów (woj. Świętokrzyskie, pow. Staszowski)
Kategoria: Historyczny, Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Szydłów odgrywał znaczną rolę w organizacji gospodarczo-militarnej średniowiecznej i wczesnonowożytnej Polski. Świadczą o tym m.in. liczne wizyty koronowanych głów Polski: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Władysława III Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra Jagiellończyka, Stefana Batorego czy Zygmunta III Wazy. Świadectwem ówczesnej zamożności miasta są zachowane do dziś mury obronne i inne, cenne zabytki. Poprzez quest chcemy pokazać związki historii lokalnej z historią Polski, a osią łączącą wielką, polską historię z tą małą, lokalną, będą wizyty królewskie w naszym grodzie. Na trasie pokażemy charakterystyczne zabytki Szydłowa, ale i mniej znane zakamarki. Odwiedzimy jaskinię zbója Szydły, przespacerujemy się doliną rzeczki Ciekącej nad którą dominują potężne mury obronne, zobaczymy kościoły, synagogę i staniemy oko w oko z… Władysławem Jagiełłą. Bohaterem opowieści będzie uczeń/uczennica szkoły podstawowej, która nie cierpi uczyć się historii, a dzięki wycieczce po Szydłowie „złapie” historycznego bakcyla.
8. Fundacja dla Biebrzy
Lokalizacja: Goniądz (woj. Podlaskie, pow. Moniecki)
Kategoria: Historyczny, Przyrodniczy, Kulturalny
Sposób przemieszczania: Pieszy, Rowerowy
Orientacyjny czas: Długi (> 90 minut)
Tematem questu jest poznanie historii oraz przyrodniczych okolic miasta Goniądz na Podlasiu, malowniczo położonego nad dwoma rzekami – Czarną Strugą i Biebrzą, w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Głównym bohaterem – jest miasto, a przewodnikiem po questowym szlaku – Czarny Niedźwiedź, który widnieje w herbie miasta. Wraz z nim odbędziemy podróż w czasie: od średniowiecznych sporów między Krzyżakami, Litwinami i książętami polskimi o dostęp do tych ziem, poprzez ciekawą historię osadnictwa i rozwoju handlu, mozaiki społecznej tego niewielkiego miasteczka, aż po rozwój kolei, zmian jakie wprowadziła nieopodal zlokalizowana twierdza wojskowa. Quest będzie kończył się spacerem wzdłuż nabrzeża jednej z najpiękniejszych i dzikich rzek – Biebrzy, w punkcie widokowym, z majestatycznym widokiem na rozległe rozlewiska Doliny Biebrzy i panoramą miasta. To jeden z najpiękniejszych naturalnych obszarów, gdzie można w niezakłócony sposób obserwować liczne gatunki ptaków, jak i istnieje duża szansa spotkania łosi i innych zwierząt.
9. Gmina Miejska Włodawa
Lokalizacja: Włodawa (woj. Lubelskie, pow. Włodawski)
Kategoria: Historyczny, Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Do dziś nie rozumiem(…), po co wyjechałam z Włodawy i swoim zwyczajem „choruję”(…) na resztki mięśnia sercowego i – mimo usilnych starań – trudność aklimatyzacji tu.(…) Dom jest(…)ale co była Furmańska we Włodawie – to nie. Tam się jakoś czuło „u siebie” i przylatywały chmury „ze swojej strony”.(…) była jakaś racja siedzenia.
Jak się już domyślacie bohaterką questu jest Krystyna Krahelska – etnografka, poetka, harcerka, sanitariuszka, łączniczka Armii Krajowej, pielęgniarka włodawskiego szpitala – „Danuta”, która swoją twarz oddała Warszawskiej Syrenie. Wjeżdżając do Włodawy uwagę bohaterki przykuły cebulaste hełmy cerkwi oraz strzeliste wieże kościoła. Spacerując uliczkami urokliwego przygranicznego miasteczka zachwyca się nietypowym klimatem wielokulturowego pogranicza. Bo Włodawa od czasu swego powstania była miastem trzech grup narodowościowych, które kształtowały specyficzny charakter i wygląd miasta. W tutejszych świątyniach widnieją różne nazwy, mające nierzadko brzmienie ruskie, polskie, a także hebrajskie. Krahelska eksplorację miasta zaczyna od wizyty w barokowej Wielkiej Synagodze. Zwraca również uwagę na ”Czworobok”, budynek o charakterystycznym kształcie. To zespół dawnych kramów i jatek miejskich. Następnie dociera do cerkwi prawosławnej, malowniczo położonej na krawędzi skarpy. Na końcu ulicy zauważa kolejny zabytek – kościół pw. św. Ludwika oraz zabudowania klasztoru oo. Paulinów. Na końcu spaceru bohaterka przysiada na włodawskiej ławeczce ze swoją rzeźbą.
10. Stowarzyszenie Droga Mleczna
Lokalizacja: Radom (woj. Mazowieckie)
Kategoria: Kulturowy
Sposób przemieszczania: Rowerowy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Chcemy zaprosić uczestników do odkrycia radomskich murali, malowideł ściennych czy zupełnie wyjątkowej mozaiki. Mało kto wie, że w Radomiu można odnaleźć na ścianach między innymi murale przedstawiające dzieła Jacka Malczewskiego, dotyczące historii miasta i nie tylko. Są rozłożone na terenie całego miasta, dlatego proponujemy trasę rowerową, która pozwoli najsprawniej przemieszczać się między poszczególnymi punktami.
11. Stowarzyszenie Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka
Lokalizacja: Jastarnia (woj. Pomorskie, pow. Pucki)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Quest nocny. Bohaterem będzie kapitan statku handlowego „Lübeck”, który, wszedłszy na mieliznę, rozbił się u wybrzeża pomiędzy Jastarnią a Kuźnicą, prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII w. Załoga zmarła z wyziębienia i została pochowana na miejscu lub na pagórku, dziś nazywanym Lubek. Jego dusza prowadzi nas od miejsca pochówku, które nazywane jest „górą cmentarną” do pomnika, który jest poświęcony ludziom, którzy zmarli na morzu lub do miejsca rozbicia statku Lübeck. W czasie wędrówki poznajemy historie zmarłych, których życie albo śmierć związana była z morzem, a które odwiedzały lub nadal odwiedzają Jastarnie i proszą napotkanych ludzi o modlitwę pokutną za dusze swoją lub inne częściowe dusze.
Na trasie poznamy historię starej szkoły w Kuźnicy, która była nawiedzona przez dusze dzieci i ludzi, którzy byli katowani w piwnicach szkoły, gdzie znajdowało się więzienie w czasach okupacji. Znane są historie o zapalonych lampach wewnątrz szkoły, pomimo iż nikt w niej nie mieszkał i była zamknięta. W okolicach plaży spotkamy ośmioosobową z rodzinę z Jastarni, która mieszkała w Borze, a uciekała na statku Wilhelm Gustloff. Spotkamy Pannę młodą, które czeka na swojego wybranka, którego zabrało morze. W rozpaczy, w sukni, którą miała założyć, oddała się morskim falom. Wędrówka kończy się pod pomnikiem tych, co z morza nie wrócili, nieopodal cmentarza w Jastarni lub na górze Lubek.
12. Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Rędziny”
Lokalizacja: Mielec (woj. Podkarpackie, pow. Mielecki)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Rowerowy
Orientacyjny czas: Długi (> 90 minut)
„Chcieli nas zakopać, Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”
Przeżyj niezwykłą przygodę osadzoną w tle historii polskiego podziemia niepodległościowego w otoczeniu majestatycznych lasów Puszczy Sandomierskiej. Na trasie questu będziesz mieć okazję zobaczyć dwa unikalne miejsca na mapie Polski: „Park Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zwany także „Polaną Niezłomnych” oraz największy w Polsce pomnik poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego.
Dotknij: historii polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz: gdzie żyli, ukrywali się, walczyli i ginęli Żołnierze Niezłomni ziemi mieleckiej.
Odkryj: tajemnice historii, które miały być zamazane.
Rozwiąż: zagadki ukryte w miejscach pamięci.
13. Gminny Ośrodek Kultury w Górnie
Lokalizacja: Krajno-Parcele (woj. Świętokrzyskie, pow. Kielecki, gm. Górno)
Kategoria: Przyrodniczy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
„Wyprawa Przez Zielone Wierzchołki” to przygodowy quest, który zaprasza grupę dzieci w wieku 7-15 lat do odkrywania fascynującej przyrody Gminy Górno i Gór Świętokrzyskich. Podczas tego questu, dzieci będą miały okazję dołączyć do bohatera Janka, pełnego pasji przewodnika, i wyruszyć na wyprawę, która połączy trekking, survival i odkrywanie tajemnic regionu. Celem jest odnalezienie ukrytych skarbów, które oczekują na szczytach „Zielony Wierzchołków”, symbolizujących szczyty górskie Wymyślonej i Radostowej.
Na trasie, dzieci będą miały możliwość odkrywania gatunków roślin i zwierząt, obserwowania malowniczych krajobrazów i doświadczania magii natury. Przewodnik Janek będzie dzielił się swoją wiedzą na temat unikalnych ekosystemów, wyjaśniał, jakie gatunki roślin i zwierząt zamieszkują ten obszar oraz jaką rolę pełnią.
Przez całą wyprawę dzieci będą miały możliwość zgłębiania technik survivalowych i bushcraftowych, np. rozpalania ognia, orientacji w terenie oraz poszukiwania pożywienia. Dzieci będą miały szansę wykorzystać zdobyte umiejętności i współpracować w zespole, aby osiągnąć cele i odnaleźć skarby.
„Wyprawa Przez Zielone Wierzchołki” to nie tylko przygoda w pięknej przyrodzie, ale również nauka o ekosystemach, ich znaczeniu i ochronie.
Poprzez interaktywne doświadczenia i aktywność na świeżym powietrzu, dzieci będą miały okazję rozwijać swoją pasję do przyrody, zdobywać nową wiedzę i doświadczenia, oraz odkrywać tajemnice Gminy Górno i Gór Świętokrzyskich.
14. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach
Lokalizacja: Ciekoty (woj. Świętokrzyskie, pow. Kielecki, gm. Masłów)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Quest będzie poświęcony kobietom życia Stefana Żeromskiego, który w Ciekotach spędził swoje dzieciństwo. Uczestnicy znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące zarówno matki pisarza i jego sióstr, jak i wielkich miłości i namiętności Stefana Żeromskiego. Za co najbardziej kochał swoją matkę Franciszkę Józefę z Katerlów z Żeromską, dlaczego w pewnym etapie swojego życia unikał sióstr? Jakie relacje łączyły go z macochą Antoniną Żeromską? Gdzie poznał się ze swoją jedyną żoną Oktawią? Co połączyło go z Anną Zawadzką, ze związku z którą narodziła się córka Monika? Kim była Helena Radziszewska? O czym pisał w listach do swojej młodzieńczej miłości Ludwiki Dunin-Borkowskiej? Co kryje „Księga namiętności” opracowana przez Józefa Bednarowskiego? Quest odkryje zupełnie nieznane szerszej grupie odbiorców fakty związane z uczuciowym życiem pisarza, który zaliczany jest do grona najwybitniejszych w historii polskiej literatury. Trasa będzie wiodła malowniczymi okolicami Ciekot, miejsca w sercu Gór Świętokrzyskich, w Dolinie Wilkowskiej.
15. Stowarzyszenie Razem na Rzecz Gminy Górno
Lokalizacja: Krajno-Parcele (woj. Świętokrzyskie, pow. Kielecki, gm. Górno)
Kategoria: Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Długi (> 90 minut)
Quest rozpoczyna się na tarasie widokowym w Krajnie, gdzie nasz główny bohater, Staszek, przywita uczestników.
Od tego punktu rozpoczyna się podróż w czasie, która pozwoli odkrywać tajemnice historii regionu Gór Świętokrzyskich. Staszek wprowadzi uczestników w tajniki gwarowej mowy regionu Gór Świętokrzyskich. Przez cały quest będzie używał gwarowej mowy, a zadania i wskazówki będą zapisane w tej właśnie formie językowej. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się kilku zwrotów i wyrażeń, a także zrozumieć, jak lokalny dialekt wpływał na codzienne życie mieszkańców.
Pierwszym etapem jest odwiedzenie pomnika Grzegorczyków w Krajnie. Pomnik ten jest poświęcony niezwykłym ludowym pisarzom niepiśmiennym, którzy w przeszłości przekazywali historie i tradycje ustnie. Bohater opowie o ich znaczeniu dla kultury lokalnej i pokaże fragmenty ich twórczości, które zostały zachowane.
Następnie uczestnicy wyruszą na poszukiwanie rozet cyrklowych, które stanowiły niegdyś popularne zdobienia wiejskich chat. Staszek wprowadzi uczestników w tajniki tego tradycyjnego rzemiosła i pokaże im przykłady autentycznych rozet.
Jednym z elementów questu będzie spotkanie z lokalną regionalistką, która opowie o strojach ludowych w Świętokrzyskim. Pani przygotuje prezentację i pokaże różne elementy strojów, takie jak hafty, koronki i pasiaki świętokrzyskie, wykorzystując w tym charakterystyczną gwarę regionalną. Bohaterowie będą mieli okazję nie tylko zobaczyć te piękne stroje, ale także dowiedzieć się o ich znaczeniu kulturowym i historycznym.
16. Powiat Hajnowski / Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Lokalizacja: Trześcianka-Soce Puchły (woj. Podlaskie, pow. Hajnowski, gm. Narew)
Kategoria: Kulturowy
Sposób przemieszczania: Samochodowy
Orientacyjny czas: Długi (> 90 minut)
Kraina Otwartych Okiennic – Puchły, Soce i Trześcianka. Wsie zachowały zabytkowy układ przestrzenny oraz tradycyjną architekturę, drewniane domy charakteryzują się bogatą ornamentyką
Krajobraz kulturowy krainy to też piękne cerkwie i krzyże wotywne wtopione w krajobraz łąk i lasów przypominają o tradycji mieszkańców. Nad wsią Trześcianka górują kopuły zielonej cerkwi – zadanie dotyczące pomiary włócznej i odnalezienia ornamentów na konkretnych domach, co symbolizowały ornamenty (zamożność rodziny, ochrona przed nieszczęściami).
W Puchłach miało miejsce dwukrotne objawienie Matki Boskiej – w miejscu cudownych objawień stoi dziś niebieska cerkiew – zadanie dotyczące nazwy (mieszkający w miejscu, gdzie dziś stoi cerkiew, chory na opuchliznę mężczyzna codziennie modlił się o uzdrowienia, w końcu ujrzał na szczycie lipy ikonę Opieki Bogurodzicy, a opuchlizna ustąpiła)
Przemierzając trasę na odcinku Puchły – Soce uważajmy na zjawę złego szlachcica – ponoć jego duch po dziś dzień błąka się po okolicy, pokutując za prześladowania poddanych.
Jak głosi legenda wieś Soce nawiedziła potężna epidemia. Mieszkańcowi ukazała się Matka Boska i nakazała mężczyznom ustawić na czterech rogach wsi kamienne krzyże, a kobietom połączyć je jedną, ciągłą nicią, w ciągu jednej doby. Po wykonaniu tej czynności epidemia ustała – zadanie przy jednym z krzyży. Na podsumowanie pytanie o symbolikę kolorystyki podlaskich cerkwi: niebieskie, zielone, brązowe i żółte.
Quest miałby na celu pokazanie architektury, symboliki i odświeżenie lokalnych legend.
17. Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”
Lokalizacja: Narewka – Stare Masiewo (woj. Podlaskie, pow. Hajnowski, gm. Narewka)
Kategoria: Przyrodniczy
Sposób przemieszczania: Rowerowy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Wilczym szlakiem- oswój się z tym niesamowitym zwierzakiem!
Quest zlokalizowany w północnej części Białowieskiego Parku Narodowego wzdłuż wilczego szlaku (11,5 km).
Prezentacja przyrodniczych walorów regionu. Szlak biegnie na zachód Parku za tzw. Kosy Most (wieża widokowa stacja z zadaniem dotyczących informacji o BPN). Warte pokazania uroczysko Głuszec z występującymi tu borami bagiennymi; ekspozycja leśnej kolejki wąskotorowej; ogromny głaz narzutowy; Uroczysko Wilczy Szlak ze ścieżką edukacyjną „Przez trzy zbiorowiska”; stary dąb o dużych rozmiarach. Quest opowiadałby o wilku i jego gromadzie rodzinnej, zwyczajach przemierzających szlak. Quest miałby za zdanie demitologizacji negatywnego wizerunku wilka kreowanego w mediach.
18. Gmina Ciepielów
Lokalizacja: Ciepielów (woj. Mazowieckie, pow. Lipski, gm. Ciepielów)
Kategoria: Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Główny bohater to Jacek Malczewski. Reprodukcje obrazów Jacka Malczewskiego można zobaczyć w Wielgiem na pięknie zagospodarowanym placu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1234 roku, około roku 1791 wieś przejął ród Karczewskich i dziedziczył do 1944 roku. Jacek Malczewski przyjechał do Wielgiego w 1867 roku, gdzie w majątku Feliksa Karczewskiego wspólnie z kuzynami Wacławem i Bronisławem Karczewskimi, przygotowywał się do gimnazjum w Krakowie. Nauczycielem ich był wybitny pedagog, uczestnik powstania styczniowego, przyszły pisarz pozytywistyczny, Adolf Dygasiński..
Swój pobyt w Wielgiem Jacek Malczewski zakończył w 1871 roku wyjazdem do Krakowa, o małej wsi niedaleko Ciepielowa pamiętał jednak całe życie. „Nad tym stawem, na tym ganku, moście i w tym dworze, co wapienna ściana odrzyna się na tle drzew zielonych, spędziłem życie moje od lat trzynastu do siedemnastu. Nic dziwnego, że każda ścieżka, każdy kamyk, każdy kącik jest mi znany i drogi. Różowe szkła dzieciństwa pozostały dla tego miejsca aż po dziś dzień w moich oczach i przez nie tylko patrzę” – wspominał.
Świadectwem jego pobytu jest też obraz malarza zatytułowany „Dzieciństwo – Jacek nad stawem w Wielgiem” – z cyklu Moje życie.
Stoi tam także pomnik Jacka Malczewskiego wystawiony mu przez mieszkańców gminy Ciepielów oraz tablica informująca o życiu i twórczości wybitnego malarza.
Jest to również doskonałe miejsce do chwili wypoczynku.
Quest przybliży sylwetkę Jacka Malczewskiego oraz oprowadzi po miejscach tj.:
- pomnik Jacka Malczewskiego,
- plenerowa galeria obrazów Malczewskiego,
- XVI-wieczna kaplica cmentarna,
- ptaszarnia,
- aleja kasztanowa,
- kościół parafialny.
19. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
Lokalizacja: Szczuczyn (woj. Podlaskie, pow. Grajewski, gm. Szczuczyn)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy, Rowerowy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Tematem wiodącym questu byłaby osoba Podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki – założyciela i właściciela Szczuczyna. Jedna z najwybitniejszych postaci życia politycznego Rzeczypospolitej przełomu XVII i XVIII w. Dnia 9 listopada 1692 r., przyszły Podkanclerzy Litewski, Stanisław Antonii Szczuka, uzyskał od króla Jana III Sobieskiego dla Szczuczyna przywilej na prawo miejskie magdeburskie. W Szczuczynie znajdują się historyczne zabytki, spuścizna po bardzo aktywnej działalności Szczuki w rodzinnym mieście. Są to między innymi ruiny rodzinnego pałacu, unikatowy na skalę europejską zespół klasztorno–kościelny (wraz z kryptami), który stanowi wotum wiktorii wiedeńskiej. Podkanclerzy Szczuka towarzyszył Królowi Janowi III Sobieskiemu we wspomnianej kampanii wiedeńskiej. W 2015 roku mieszkańcy naszego miasta ze środków zebranych w publicznej zbiórce ufundowali pomnik osobie Podkanclerzego Szczuki – honorując w ten sposób jego zasługi dla miasta.
20. Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku – Zespół Placówek Oświatowych w Szczecinku
Lokalizacja: Szczecinek (woj. Zachodniopomorskie, pow. Szczecinecki, gm. Szczecinek)
Kategoria: Przyrodniczy, Kulturowy
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Optymalny (45-90 minut)
Fabuła naszego questu zapowiada się wyjątkowo intrygująco:
Bohater: detektyw
Typ questu: kulturowo-przyrodniczy
Temat: Zbrodnia na jeziorze
W maju 1939 r. młody detektyw z Neustettin (Szczecinek) otrzymuje zlecenie rozwiązania sprawy morderstwa córki niemieckiego przedsiębiorcy… dziewczyna pasjonowała się botaniką i fitologią. Okazuje się, że młoda kobieta otrzymywała wcześniej listy z pogróżkami. Sprawy zaczynają się komplikować, kiedy po kilku dniach w parku znaleziono również zwłoki młodego chemika/aptekarza. Dodatkowo, w tym samym czasie, tafla jeziora Trzesiecko pokryła się martwymi rybami a wędkarze wyłowili tajemnicze puste kanistry. Detektyw widząc wspólny mianownik ostatnich zdarzeń (wątki przyrodniczo-chemiczne) wierzy, że kluczem do rozwiązania zagadki jest ustalenie wzoru chemicznego substancji, która zatruła jezioro, a na tropie której prawdopodobnie były ofiary.
Swoje śledztwo rozpoczyna od miejsca, w który odnaleziono ciała (szczecinecki park miejski), a zebrane informacje i poszlaki prowadzą go następnie ulicami miasta: od Ratusza, przez Wieżę kościelną św. Mikołaja, Zamek Książąt Pomorskich, Spichlerz aż po Wieżę Bismarcka.
*Wyjaśnienie: do wycieku substancji w wyniku niewłaściwego składowania odpadów toksycznych doprowadził zakład produkujący/testujący broń biologiczno/chemiczną. Zakład ten chcąc zataić zbrodnie na jeziorze/lokalnej przyrodzie dopuszcza się kolejnych zbrodni na osobach będących na tropie tajemnicy (chemik/aptekarz i córka przedsiębiorcy zajmująca się botaniką). Tylko odgadnięcie wzoru chemicznego groźnej substancji przez bohatera (detektyw) może pomóc zidentyfikować sprawcę (zakład zajmujący się jej produkcją) i potwierdzić wspólny motyw morderstw prowadząc do ukarania winnego.
21. Stowarzyszenie „Anima Loci”
Lokalizacja: Iłża (woj. Mazowieckie, pow. Radomski, gm. Iłża)
Kategoria: Historyczny
Sposób przemieszczania: Pieszy
Orientacyjny czas: Długi (> 90 minut)
Tematem questu będzie historia miasta Iłży, które w przeszłości należało do biskupów krakowskich. Narratorem będzie poeta, Bolesław Leśmian, który w mieście stworzył jeden ze swoich najsłynniejszych wierszy – “W malinowym chruśniaku”. Poprowadzi przez historię miasta, poprzez jego zabytki i pomniki. Na trasie znajdzie się:
- cmentarz żydowski,
- owiany legendami zamek biskupów krakowskich, w którym zachowała się m.in. wieża będąca punktem widokowym,
- okolice “malinowego chruśniaka”,
- Muzeum Regionalne w dawnym przytułku dla ubogich,
- kościół św. Ducha z XV wieku,
- piec garncarski będący pamiątką po tradycjach garncarskich Iłży i okolic,
- Rynek,
- pomnik Antoniego “Hedy” Szarego,
- kościół parafialny z dzwonnicą zbudowaną w miejscu dawnych murów miejskich,
- izbę pamięci Bolesława Leśmiana,
Questowicz pozna zarówno historię miasta od średniowiecza po II wojnę światową, jak i najważniejsze zabytki. Będzie to sposób na zwiedzenie praktycznie całej miejscowości. Na trasie będą wymagane bilety wstępu do Muzeum Regionalnego i na zamek biskupów krakowskich. Quest może kończyć się przy zalewie w Iłży – będzie to dobre miejsce, aby odpocząć po zwiedzeniu i przejściu całej trasy.

Kontakt
Nasi trenerzy
-
Edyta Lenart - Wojna
-
Anna Watza
-
Łukasz Wilczyński
Formularz kontaktowy
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy informacji na temat:
- możliwości tworzenia questów (zasady, szkolenia (metoda warsztatowa lub ekspercka), certyfikacja, rekomendacja),
- aspektów edukacyjnych, promocyjnych i integrujących społeczność lokalną za pomocą ścieżek questingowych,
- promocji regionów metodą questingu,
- prowadzeniu kampanii promocyjnych (w tym BEZPŁATNA promocja dotycząca umieszczenia questów w największej bazie questów w Polsce – www.questing.pl, aktualności + wyróżnione questy, Facebook oraz Instagram – Questing wyprawa po skarb – wiodące social media w kraju dotyczące questów);
- Przygotowaniu projektów graficznych oraz druk questów,
- Zamieszczeniu questów w ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing,
- Aktualizacji wcześniej stworzonych questów,
- Organizacji questingowych wizyt studyjnych,
- Organizacji konferencji, seminariów, eventów (między innymi: Festiwale Questingu, Pikniki Questowe, Inauguracje Questów)
- Współpracy z nami.
- Nie lubisz pisać? Zadzwoń! Fundacja Questingu – 500 638 679
Wszelkie prawa do strony www. questing.pl należą do Fundacji Questingu z siedzibą w Bałtowie