Najbardziej popularne questy w 2019 roku
Na podstawie opinii turystów oraz ilości pobrań z największej bazy questów w Polsce – www.questing.pl, przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych questów 2019 roku.
W TOP 10 znalazły się:
1. TAJEMNICE KRAKOWA (Kraków, woj. małopolskie)
Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce i ma wytyczone swoje tradycyjne szlaki z obowiązkowymi do zobaczenia zabytkami i miejscami. Okazuje się jednak, że polscy turyści lubią również odkrywać sekrety i mało znane historie grodu Kraka. Najpopularniejszym w 2019 roku okazał się bowiem quest „Tajemnice Krakowa”.
Jest to quest historyczny, który z pewnością dostarczy wszystkim dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy. Do jego pokonania niezbędna jest spostrzegawczość oraz aplikacja odczytująca kody QR.
Czas przejścia: 45-60 minut
Quest „Tajemnice Krakowa”
2. SACRUM I PROFANUM (Kraków, woj. małopolskie)
Drugi najpopularniejszy quest 2019 roku – „Sacrum i Profanum” również prowadzi ulicami Krakowa. Jego narratorem jest Stanisław Wyspiański, który zdradzając ploteczki towarzyskie prowadzi nas śladami krakowskiej bohemy i tutejszych świętych.
Czas przejścia: 40 minut
Quest „Sacrum i Profanum”
3. ŚLADAMI HISTORII W ŻYDOWSKIM JARZE (Bałtów, woj. świętokrzyskie)
Nieustanną popularnością cieszy się również jeden z najstarszych polskich questów, przygotowany we współpracy z twórcą questingu Stevenem Glazerem. Wędrówka po lessowym wąwozie Żydowski Jar przeniesie nas miliony lat wstecz, kiedy to na terenie dzisiejszego Bałtowa znajdowało się jurajskie morze, a w jego okolicach mieszkały dryozaury, kamptozaury i celurozaury.
Czas przejścia: 35 minut
Quest „Śladami historii…”
4. KRÓLEWSKI POZNAŃ (Poznań, woj. wielkopolskie)
To kolejny quest, który wzbudzał w 2019 roku duże zainteresowanie turystów. Jego scenariusz został opracowany w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki niemu wyruszając ze Starego Rynku, turyści mogą poznać historię Poznania i dzieje jego dawnych mieszkańców.
Czas przejścia: 45 minut
Quest „Królewski Poznań”
5. MROCZNE OBLICZE HISTORII ŚWIEBODZINA (Świebodzin, woj. lubuskie)
Na piątym miejscu znalazł się jeden z questów napisanych prozą, poruszający trudną tematykę przesiedleń. W latach 1944-1946 zarówno Polacy, jak i Niemcy musieli opuścić tereny zamieszkałe przez nich od wielu stuleci, z którymi łączyły ich mocne więzi uczuciowe, tradycja i historia. W tym okresie z dawnych Kresów przesiedlono według oficjalnych danych półtora miliona osób.
Razem z Kazimierzem, narratorem questu, i jego rodziną przejdziemy drogę, jaką musieli oni pokonać przyjeżdżając w nowe, nieznane miejsce.
Czas przejścia: 45 minut
Quest „Mroczne oblicze…”
6. MIASTO KRÓLÓW (Kozienice, woj. mazowieckie)
To doskonały quest dla rodzin z dziećmi, dlatego i on znalazł się w tegorocznym rankingu TOP10.
Do odkrycia tajemnic zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach zaprasza turystów tym razem jeden z polskich królów. Odkrycie jego imienia jest również częścią tej questingowej zagadki.
Czas przejścia: 45 minut
Quest „Miasto Królów”
7. SPACER Z AKTORKĄ (Gmina Babiak, woj. wielkopolskie)
Quest ten wybierają turyści, którzy lubią podróżować samochodem lub na rowerze. Jadąc wzdłuż północnego brzegu jeziora w Lubotyniu, przemierzając kolejne kilometry po gminie Babiak (powiat kolski), questowicze dowiedzą się jak wiele ciekawych historii i atrakcji ona kryje. Narratorem tej opowieści jest aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, Pola Negri.
Czas przejazdu: ok. 120 minut
Quest „Spacer z Aktorką”
8. O SROGIM W GNIEWIE, CZYLI O LUTOGNIEWIE (Lutogniew, woj. wielkopolskie)
Lutogniew to wioska położona nieopodal Krotoszyna i 30 km od Ostrowa Wielkopolskiego. Jej historia sięga XIII-XIV wieku i warto ją poznać o czym świadczy ilość pobranych w tym roku ze strony Fundacji Questingu scenariuszy.
Czas przejścia: 45 minut
Quest „O Srogim w gniewie…”
9. KU PAMIĘCI (Zwoleń, woj. mazowieckie)
Wśród dziesięciu najpopularniejszych questów 2019 roku znalazł się także scenariusz, którego bohaterem jest Jan Kochanowski. Odwiedzając miejsca ważne dla samego poety questowicze poznają równocześnie historię Zwolenia. Miasta powstałego w latach dwudziestych XV w. na mocy przywileju wydanego przez króla Władysława Jagiełłę.
Czas przejścia: 50 minut
Quest „Ku Pamięci”
10. W GÓRĘ I W DÓŁ (Kraków, woj. małopolskie)
Ranking TOP10 zamyka kolejny quest na terenie Krakowa. Jego trasa przebiega tym razem przez Las Wolski, położony w zachodniej części miasta. Teren ten stanowi część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i obejmuje 422 ha powierzchni w tym m.in. wzgórze Sowiniec z kopcem Piłsudskiego, barokowy klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, czy ogród zoologiczny.
Las Wolski jest jednym z największych w Polsce parków leśnych z bogatą florą (ponad 32 gatunki drzew) i fauną oraz bardzo zróżnicowanym krajobrazem i ukształtowaniem terenu. „W górę i w dół” to jak zapowiada sam tytuł quest dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i długie wyprawy.
Czas przejścia: 3 godziny
Quest „W górę i w dół”
Korzyści płynących z questowania jest wiele, ale najważniejszą z nich jest poznawanie zapomnianych miejsc, legend, historii, społeczności oraz budowanie tożsamości z danym regionem. Dzięki questom można samemu wcielić się w detektywa, który rozwiązuje zawiłe zagadki, poczuć się jak odkrywca, który poszukuje ukrytego skarbu.
Warto wyruszyć questingową ścieżką i przekonać się o tym samemu! Zapraszamy!