Questing w wielkim mieście!!!

Jak już wiadomo questing to nic innego jak poznawanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez rozwiązywanie wierszowanych zagadek. Questing ma w sobie coś z harcerstwa, zabaw w podchody oraz turystyki ekologicznej i regionalnej. Wcześniej pisałem o możliwości zastosowania questingu w nauczaniu i turystyce szkolnej oraz ogromnym potencjale questingu wturystyce rodzinnej z dziećmi. Na wielu stronach znajdziemy sporo informacji czym jest questing, gdzie i w jaki sposób można questować. Jeżeli prześledzimy dokładniej wszelkie dostępne informacje i questy zawarte na stronach i broszurach, możemy dojść do pewnego wniosku! Istnieje pewna dziewicza przestrzeń, gdzie questing jeszcze nie zawitał – zapytacie o co mi chodzi? – Chodzi o korzyści jakie mogą uzyskać duże aglomeracje miejskie, włączając questing do polityki promocji miasta ;)

Przez questing zaczynają w Polsce promować się regiony turystyczne o wysokim potencjale przyrodniczo-folklorystycznym. Całe gminy tworzą projekty zachęcające turystów i lokalne społeczności do odkrywania dziedzictwa kulturowego danego regionu poprzez niezwykłą przygodę jaką jest questing. Jest to wspaniała metoda promująca region, jego mieszkańców, poszczególne gminy, miasteczka czy gospodarstwa agroturystyczne. Dlatego uważam, że warto zastanowić się nad możliwością zastosowania questingu w turystyce miejskiej :)

Każde miasto posiada wyróżniający je klimat, niezwykłą aurę, zabytkową zabudowę, ciekawe muzea, fortyfikacje oraz własną niepowtarzalną historię. W Polsce nie brakuje miast z ogromnym potencjałem turystycznym. Wśród wielu z nich można wymienić Wrocław, Toruń, Poznań, Gdańsk, Kraków, Grudziądz i wiele, wiele innych ;) Praktycznie każde miasto ma coś do zaoferowania dla turysty szukającego przygód! Warto wykorzystać ten potencjał w promocji miasta oraz tworzeniu nowych więzi społecznych, co ma istotne znaczenie w dużych skupiskach miejskich gdzie praktycznie wszyscy ludzie pozostają dla siebie anonimowi. Realizacja projektu związanego z questingiem angażuje wspólne siły władz lokalnych, społeczności miejskiej, uczelni, młodzieży i prywatnych inwestorów. Jest to idealny moment by zaktywizować osoby zamieszkujące dane miasto, czy dzielnice do wspólnego działania na korzyć całej społeczności i promocji miasta. Opracowanie miejskich questów i ciekawych szklaków może mieć pozytywny wpływ na pozyskanie potencjalnych turystów zainteresowanych odkryciem zagadek i historii danego miasta. Wspólnymi siłami można stworzyć naprawdę niezwykły projekt który przyczyni się do promocji miasta w Polsce i nie tylko – warto pomyśleć o opracowaniu broszur i questów wielojęzycznych dla turystów zagranicznych.

Zachęcam społeczności i władze miejskie do pochylenia się nad możliwościami jakie daje miastu questing. Stworzenie wspólnych questów może stać się wspaniała przygodą nie tylko dla turystów odwiedzających dane miejsce, ale również dla osób zaangażowanych powstanie takiego projektu.

Gorąco polecam!

Marcin Dziekan

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!