Tryumf questingu w polskiej turystyce
W Polsce istnieją już 663 questy! Prawie 200 ścieżek powstało w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy, a województwa zaciekle walczą o pierwszeństwo w ich ilości!
Questing pojawił się w Polsce w 2006 roku. Idea poszukiwania skarbu w tej formule zaistniała w Stanach Zjednoczonych. Każdy uczestnik otrzymywał ulotkę z mapą oraz tekstem ze wskazówkami, napisanymi wierszem lub prozą. Rozwiązując zagadki, ściśle związane z danym terenem, jego kulturą czy historią, questowicz zbliżał się do miejsca, w którym ukryty był skarb – skrzynka z pieczątką, potwierdzającą przejście questu. Narracja wędrówki od samego początku powstania questingu prowadzona była tak, aby zainteresować turystę i zaciekawić go danym miejscem.
Questing jest jednym z instrumentów wieloaspektowego działania w sferze aktywizacji mieszkańców. Wpływa na rozwój i promocję miejscowości poprzez zaangażowanie społeczności lokalnych. Unikatowa turystyka z zagadkami, polegająca na eksploracji nieoznakowanych ścieżek tematycznych, zyskuje zwolenników na terenie całego kraju. Potencjał questingu może być wykorzystywany zarówno jako promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, jak również do pobudzenia społeczności do działania na rzecz lokalnej wspólnoty. To narzędzie do budowania i odkrywania przez społeczność lokalną tożsamości ich własnego regionu.
Questing jest coraz bardziej popularny także wśród podróżników. Szczególnie tych, którzy szukają pomysłowej wersji poznawania odwiedzanych miejsc oraz odkrywania na nowo utartych już ścieżek. Równocześnie to doskonała atrakcja dla wszystkich ceniących sobie wysoką autonomię podczas zwiedzania i niechętnie podążających za przewodnikiem, w narzuconym tempie. Mnogość powstałych ścieżek daje również wielkie możliwości wyboru tematyki czy sposobu pokonywania questu.
Nasze badania wskazują rekordową liczbę powstających questów na terenie Polski. Dzięki realizacji projektu „Obywatelska Akademia Questingu”, mogliśmy dokonać szczegółowych badań stanu questingu w naszym kraju. Zaskakują one o tyle, że społeczność lokalna zamieszkująca dane województwa, zaczyna prowadzić rywalizację i swoiste wyścigi w ilości oraz jakości tworzonych questów. Średnio w naszym kraju powstaje około 100 questów rocznie, tworzonych pod okiem wyspecjalizowanych trenerów questingu.– mówi Edyta Lenart, prezes Fundacji Questingu.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 663 tras questingowych. Najwięcej, bo aż 97, działa w województwie dolnośląskim. Kolejnym, pod względem ilości questów, jest województwo małopolskie, gdzie powstały 62 ścieżki. Na trzecim miejscu znajdują się województwa mazowieckie i świętokrzyskie – każde z nich operuje 60 trasami. Czwartą pozycję zajmuje województwo wielkopolskie, któremu tylko jednej ścieżki zabrakło, do questingowego podium. Na piątym miejscu są województwa podlaskie i śląskie, gdzie istnieje po 50 tras. Szóste miejsce dla województwa łódzkiego – 46 questów, siódme – województwo warmińsko-mazurskie (41), ósme – województwo lubuskie (37), dziewiąte – województwo lubelskie (30), a dziesiąte – województwo podkarpackie (28). Kolejne województwa to pomorskie (15), kujawsko-pomorskie (14), opolskie (10) i zachodniopomorskie (6).
PUBLIKACJA „Questing jako forma aktywizacji społeczności lokalnej” DO POBRANIA