Wyrusz na powstańcze szlaki i odkryj historię sprzed 160 lat z Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Spacery historyczno-krajoznawcze, wycieczki autokarowe i dwa nowe questy – taką ofertę dla mieszkańców, odwiedzających i turystów przygotowuje Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim w związku z przypadającą na ten rok 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

 

Powstanie styczniowe to jeden z najważniejszych i najgłośniejszych zrywów narodowych na ziemiach polskich. Także mieszkańcy okolic dzisiejszego Ostrowca Świętokrzyskiego aktywnie włączyli się do walki o swoją wolność. Po ich działaniach w otwartej walce i konspiracji w latach 1863-1864 pozostało na ziemi ostrowieckiej więcej miejsc pamięci niż tych z czasów II wojny światowej.

 

– Warto pamiętać, że na powstanie na ziemi ostrowieckiej wpływ miały zarówno wielkie postaci związane z ogólnonarodowym zrywem, takie jak Marian Langiewicz, Dionizy Czachowski czy Józef “Hauke” Bosak, ale też mniej znani lokalni bohaterowie – mówi dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk. – Rocznica wybuchu powstania to doskonały czas, by popularyzować wiedzę o wszystkich tych wątkach, zarówno o znaczeniu ogólnopolskim, jak i regionalnym.

 

W jaki sposób Miejskie Centrum Kultury zamierza przybliżyć tematykę powstańczą?

 

Patriotyczne questy pełne zagadek

Od marca w klimatycznych wnętrzach Ostrowieckiego Browaru Kultury odbywają się warsztaty dla grupy wolontariuszy, która pod wodzą profesjonalnego trenera stworzy dwie pełną zagadek i rebusów gry terenowe, czyli tak zwane questy.

 

– Questing polega na stworzeniu nieoznakowanej w terenie trasy – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu. – O tym, dokąd należy iść, uczestnicy dowiadują się z pełnego łamigłówek opisu trasy, dostępnego na ulotce lub poprzez aplikację mobilną.

 

Szarady w opisie questu są pretekstem, by zatrzymać gracza na dłużej przy ciekawym miejscu. W przypadku tego projektu, będą to lokalizacje związane z dwójką bohaterów powstania.

 

– O ostatecznym kształcie questów zdecydują szkoleni przez trenerów questingu wolontariusze – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna. – Ale już teraz mogę zdradzić, że przedstawimy w nich Lucynę Żukowską i Jana Feliksa Mrozowskiego, dwójkę lokalnych bohaterów powstania styczniowego.

 

Z efektem pracy wolontariuszy będzie można zapoznać się już 17 września podczas specjalnego pikniku questowego połączonego z „grywalizacją” dla mieszkańców, odwiedzających i turystów. Zabawa polegać będzie na jak najszybszym przejściu questu na czas. Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody. A na koniec wszyscy gracze spotkają się przy turystycznym ognisku.

 

Spacery śladem powstańczym

W lipcu wszyscy chętni pasjonaci historii będą mogli wybrać się natomiast na dwa spacery historyczne. Na krótkich odcinkach (każda trasa liczy około 5 kilometrów, zatem z łatwością pokonają ją osoby w każdym wieku i kondycji) znajdzie się wiele pamiątek po wydarzeniach z lat 1863-1864.

 

– Za każdym razem spotykać się będziemy w ścisłym centrum miasta przy ostrowieckiej kolegiacie – mówi Jacek Kowalczyk. – Na pierwszym spacerze przez rynek i dawną osadę Klimkiewiczów przejdziemy w stronę cmentarza w Szewnej. Podczas drugiej wycieczki skupimy się na Denkowie. Pokażemy między innymi miejsce potyczek z Rosjanami i odwiedzimy mogiły powstańców na miejscowym cmentarzu.

 

Grupom towarzyszyć będzie lokalny przewodnik, dzięki któremu uczestnicy spacerów poznają wiele wątków powstańczych, o których nie dowiedzieliby się z tablic, pomników czy tradycyjnych podręczników do historii.

 

Wycieczki do miejsc pamięci

Oprócz spacerów Miejskie Centrum Kultury zaprasza także na dwie wycieczki autokarowe.

– Mniejsze miejscowości wokół Ostrowca Świętokrzyskiego również pełne są miejsc związanych z wydarzeniami z lat 1863-1864 – zapewnia Norbert Zięba, historyk oraz pracownik Miejskiego Centrum Kultury. – Podczas wycieczek zostaną zaprezentowane te związane między innymi z Sudołem czy Ćmielowem. Ta pierwsza miejscowość słynie przede wszystkim z neolitycznych kopalń krzemienia, a druga – z manufaktury porcelany. Jednakże, gdy poszukamy dokładniej, dowiemy się, że w Ćmielowie proboszczem był ks. Kacper Kotowski, powstańczy naczelnik cywilny, a w Sudole w maju 1863 walczyli podkomendni Dionizego Czachowskiego.

 

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w projekcie?

Wystarczy śledzić strony internetowe lub media społecznościowe Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie już niebawem pojawią się informacje, jak można dołączyć do wydarzeń rocznicowych organizowanych przez MCK.

 

Realizacja zadania „W krwawym polu srebrne ptaszę…” – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Całkowity koszt jego realizacji to 31 780 złotych, z czego 27 000 zł pochodzi z dotacji Biura „Niepodległa”.

 

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!