Rekordzista rankingu popularności wśród questów powraca na podium!

Rekordzista rankingu popularności wśród questów powraca na podium!

2024 był dla Fundacji Questingu rokiem wytężonej pracy, która zaowocowała wspaniałymi wyprawami oraz rozszerzeniem się grona jej parterów i powstaniem w różnych regionach Polski kilkudziesięciu nowych ścieżek. Zespół Fundacji, ku swojej ogromnej radości, miał też okazję poznać wielu Questowiczów osobiście w czasie tegorocznych inauguracji i questowych grywalizacji!

Niezwykłe historie, pełne zagadek, ciekawych informacji i ukrytych wskazówek stanowią podstawę scenariuszy questingowych i różnotematycznych wycieczek po terenie całej Polski. W tym roku turyści najczęściej wybierali questy piesze o tematyce historycznej, przyrodniczej i biograficznej. Chętnie sięgali do zupełnie nowych scenariuszy, nie zapominając jednak o „weteranach” bazy questingowej.

Na podstawie ich opinii, ilości pobrań scenariuszy ze strony www.questing.pl oraz ilości użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej „Questing-gry terenowe”, podobnie jak w latach ubiegłych, został przygotowany ranking Najpopularniejszych Questów.

Poznajcie Najpopularniejsze Questy 2024 roku.

W ubiegłym roku w TOP 10 znalazły się:

  1. Odkryj Tajemnice Krakowa

Podobnie jak w 2019, 2020, 2021 i 2022 zwycięzcą rankingu i zdobywcą tytułu Najpopularniejszy Quest w 2024 roku został historyczny quest „Odkryj Tajemnice Krakowa”.

 

Jego niesłabnąca od dziesięciu lat popularność świadczy z całą pewnością o tym, że daje on wszystkim okazję do dobrej zabawy, zdobycia sporej dawki wiedzy i odkrycia sekretów grodu Kraka. By wyruszyć na ten fascynujący spacer po Krakowie wystarczy questingowy scenariusz i dobra spostrzegawczość.

 

Czas przejścia: 45-60 minut

Scenariusz questu: Tajemnice Krakowa

Quest został stworzony w 2014 roku przez Fundację Questingu, w ramach projektu „Obywatelska Akademia Questingu”.

  1. Mroczna strona Jastarni

 

Drugie miejsce w tegorocznym rankingu niespodziewanie zajął quest „Mroczna strona Jastarni”, który powstał zaledwie dwa miesiące temu! Zaprasza on Was na spacer po Jastarni – mieście położonym w województwie pomorskim, w powiecie puckim – i odkrycia historii jakie ukrywają jedna z tutejszych willi, kino, czy też krzyż graniczny. Wędrując ulicami miasta poznacie jego najstarsze zabytki i pamiątki z przeszłości.

Czas przejścia: 45-90 minut

Scenariusz questu: Mroczna strona Jastarni

Quest powstał w 2024r. w ramach zadania publicznego pn. „Podróżuj, odkrywaj Polskę – sieć gier terenowych” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Jastarni.

 

  1. Szlakiem Gryfików w Stargardzie

 

Na trzecie miejsce w tegorocznym rankingu awansował quest, którego motywem przewodnim jest znajdujący się w herbie miasta Gryf – mityczna hybryda, pół orzeł-pół lew. To symbol dynastii książąt rządzących na Pomorzu od XII do XVII wieku.

Wskazówki znajdujące się w scenariuszu tego questu pomogą Wam odnaleźć małe rzeźby Gryfików rozmieszczone na terenie Stargardu oraz poznać historię miasta i jego najważniejsze zabytki. Każdy z szesnastu Gryfików jest inny i posiada atrybut związany z reprezentowanym przez niego zabytkiem lub fragmentem historii.

Czas przejścia: 45-90 minut

Scenariusz questu: Szlakiem Gryfików w Stargardzie

 

Quest powstał w 2023 roku. Fundacja Questingu przygotowała go wspólnie ze Stargardzkim Centrum Nauki Filary oraz Stargardzkim Centrum Kultury.

 

 

  1. Symbole przemysłowe Radomia

 

Ubiegłoroczny zdobywca tytułu „Najpopularniejszy Quest w 2023 roku” spadł na czwarte miejsce, co absolutnie nie oznacza, że nie warto wybrać się do Radomia. Wręcz przeciwnie!

Radom znany jest nie tylko z inicjowania polskich zrywów i walk wolnościowych, ale również ze swojego ogromnego zaangażowania w rozwój naszego przemysłu, nauki i kultury.

To właśnie tu na początku XX wieku wybudowano pierwszą na terenie Królestwa Kongresowego elektrownię i zainstalowano elektryczne oświetlenie ulic, a w 1917 powstała pierwsza garbarnia, która dała początek polskiemu przemysłowi skórzanemu i obuwniczemu. Włączenie Radomia do Centralnego Okręgu Przemysłowego pozwoliło natomiast na powstanie m.in. fabryki broni, fabryki telefonów, zakładów przemysłu tytoniowego, gazowni miejskiej czy linii kolejowej łączącej Radom z Warszawą. Z jakich produktów słynął Radom? Przekonajcie się sami na trasie tego questu!

Czas przejścia: 60 minut

Scenariusz questu: Symbole przemysłowe Radomia

 

Quest powstał w 2021 roku w ramach projektu „Radom atrakcyjny turystycznie” finansowanego z budżetu obywatelskiego, przy współpracy Fundacji Questingu, Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu.

 

  1. Ptasie Osiedle – Koszalin

 

Kolejny w tegorocznym rankingu quest zaprasza Was na spacer po „Ptasim osiedlu”, ścieżką zlokalizowaną na terenie leśnictwa Koszalin. Jest ono częścią Nadleśnictwa Karnieszewice położonego w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego i obejmującego powiat koszaliński, sławieński i grodzki Koszalin. Od północy natomiast graniczącego z Morzem Bałtyckim.

 

Jest to propozycja idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki ukrytym w scenariuszu zagadkom nauczycie się rozpoznawać kilka gatunków polskich drzew i roślin, poznacie miejsca pełne pięknych widoków i będziecie mieli okazję zobaczyć trasę kolejową, która istnieje tu od drugiej połowy XIX wieku.

 

Czas przejścia: ok. 90 minut

Scenariusz questu: Ptasie Osiedle – Koszalin

 

 

  1. Śladami powstańczej Warszawy

Na szóstym miejscu znalazł się kolejny quest historyczny. Jego narratorka – sanitariuszka Zosia, „opowie” Wam o tym jak przebiegały walki powstańcze, poznacie ich bohaterów, nielicznie zachowane budowle, miejsca i symbole Warszawy. Dowiecie się również jakie konsekwencje miało znalezienie przez powstańców nieznanego do tej pory transportera gąsienicowego…

 

Czas przejścia:  90 minut

Scenariusz questu: Śladami powstańczej Warszawy

 

Quest powstał w 2024 roku ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, przy współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

 

  1. Nie takie DZIKie Kielce

 

Quest dzięki, któremu poznacie tajemnice, ciekawostki i niespodzianki czekające na Was w Kielcach, uplasował się na siódmym miejscu tegorocznego rankingu. Jeśli chcecie je odkryć, koniecznie wybierzcie się z jego narratorem – bohaterem jednej z tutejszych legend, na tą niezwykłą wyprawę po mieście.

Czas przejścia: 45-90 minut

Scenariusz questu: Nie takie DZIKie Kielce

 

Quest powstał w 2024 roku ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, we współpracy z Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach.

 

 

  1. Opowieść co sercu umila czas

 

Na ósmym miejscu znalazł się quest, który zaprasza Was do Jastrzębiej Góry – letniskowej wsi położonej nad Morzem Bałtyckim w gminie Władysławowo. Wejściem nr 19 przez polodowcowy wąwóz i plażę ruszycie na spacer w kierunku latarni na Rozewiu. W jego trakcie poznacie lokalne legendy oraz piękno tutejszej przyrody.

 

Czas przejścia: ok. 45 minut

Scenariusz questu: Opowieść co sercu umila czas

 

Quest powstał w 2024 r. w ramach programu „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” przy współpracy ze Stowarzyszeniem Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka.

 

 

  1. Mur w sercu Warszawy

Na dziewiątym miejscu rankingu znalazła się opowieść, która rozpoczyna się na Placu Grzybowskim, który hitlerowcy włączyli w obszar żydowskiego getto. Idąc trasą tego questu napotykacie na związane z nim miejsca, symbole, historie – ludzkie losy splątane z tymi okrutnymi wydarzeniami z przeszłości. To podróż w czasie, która skłania do refleksji i zadumy…

 

Czas przejścia: 45-90 minut

Scenariusz questu: Mur w sercu Warszawy

 

Quest powstał w 2024 roku ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, we współpracy z Oddziałem Muzeum Historii Polski – Centrum Informacji i Edukacji o Polakach Ratujących Żydów.

 

 

  1. Śladami młodego Żeromskiego

 

Ranking TOP10 roku 2024 zamyka quest biograficzny, którego narratorem jest sam Stefan Żeromski.

Wędrując ścieżkami przy Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach (gmina Masłów, w sercu Gór Świętokrzyskich) poznacie miejsce, gdzie dorastał przyszły pisarz oraz bliskich mu ludzi. Dowiecie się również czym zajmował się w wolnych chwilach i co lubił jeść…

 

Czas przejścia: ok. 40 min.

 

Scenariusz questu: Śladami młodego Żeromskiego

 

Quest został opracowany na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

I tak doszliśmy do końca tegorocznego rankingu. Mamy nadzieję, że zachęci on Was do odwiedzenia przedstawionych tu miejsc (i nie tylko). Jest wiele korzyści płynących z questowania, ale najważniejszą z nich jest poznawanie zapomnianych i mało znanych miejsc, historii, społeczności oraz dobra zabawa. Dzięki questom można samemu wcielić się w detektywa, który rozwiązuje zawiłe zagadki, poczuć się jak odkrywca, który poszukuje ukrytego skarbu.

 

Wybierzcie swoją ulubioną ścieżkę questingową (albo kilka) i dajcie się ponieść wyobraźni i nowej przygodzie! Pamiętajcie również, że questując z fundacyjną aplikacją mobilną „Questing-gry terenowe” zdobywacie punkty, które możecie wymienić na gadżety przydatne podczas Waszych wypraw – nie tylko tych questowych.

Pobierz aplikację
i rozpocznij z nami ekscytującą przygodę!